معرفی کشور ترکیه

​کشور ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه دارای مساحتی تقریبا نصف خاک ایران عزیزمان حدود ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع و جمعیت تقریبی ۸۲ میلیون نفر است یک کشور اوراسیایی ( آسیایی - اروپایی) است و تقریبا ۸۵ درصد مردم ان به زبان رسمی ترکی استانبولی ومابقی به زبان کردی صحبت می کنند. واحد پول کشور ترکیه  لیر (TURKISH LIRASI) می باشد.

​دوره آمـوزشـی
YÖS

اطلاعات بیشتر

​دوره آمـوزشـی
SAT

اطلاعات بیشتر

​دوره آمـوزشـی
TÖMER

اطلاعات بیشتر

اقامت توریستی ترکیه (از طریق اجاره ملک)
اقامت توریستی ترکیه راحت ترین و کم هزینه ترین نوع اقامت در این کشور محسوب می شود که می توان آن را با اجاره خانه در ترکیه دریافت نمود. امادر عین حال پرریسک ترین نوع اقامت است. چرا که حتی با ارائه کلیه مدارک خواسته شده ممکن است اداره مهاجرت درخواست شما را قبول نکند.

مدارک لازم اقامت ترکیه (از طریق اجاره ملک) در قانون جدید
- قرارداد اجاره خانه به مدت یک سال به نام شخصی که قصد اخذ اقامت دارد. 
- ۳نفر (حتی بیشتر بسته به شرایط) با یک قرارداد (امکان اخذ اقامت دارند و یا دریافت برگه از هتل که به همین مدت زمانی اشاره کند ) این - آدرس توسط اداره امنیت چک میشود.
- تایید اجاره نامه توسط دفترخانه (نوتر)
- پاسپورت و کپی پاسپورت
- عکس ۴قطعه مخصوص کارت اقامت
- دریافت شماره مالیاتی از ورگی دایرسی(vargi numarasi)
- بیمه سلامتی یکساله
- فیش واریز اداره مهاجرت
* حضور فرد برای تمدید اقامت ترکیه الزامی شده است و فرایند تمدید اقامت کاملا شبیه درخواست اقامت برای اولین بار شده است.این در حالی است که پیش از این فرایند تمدید اقامت به صورت پستی انجام می شد.

محدودیت ها و مشکلات اقامت ترکیه با اجاره خانه چیست؟
۱- با دریافت این اقامت حق تحصیل در این کشور را ندارید: اما با داشتن این اقامت اجازه درخواست آن را به راحتی خواهید داشت
۲- با دریافت این اقامت حق کار در این کشور را ندارید اما با داشتن این اقامت امکان درخواست اجازه کار را به راحتی خواهید داشت.
۳- با دریافت این اقامت امکان ثبت شرکت و یا انجام فعالیت های اقتصادی در ترکیه را ندارید اما امکان درخواست آن را خواهید داشت.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج
یکی دیگر از راه های اخذ اقامت دائم درترکیه ازدواج است. هنگامی که شما با شخصی که ملیت ترک دارد ازدواج می کنید می توانید بعد از سپری کردن ۳-۵ سال به صورت متوالی اقامت دائم آن کشور را در خواست کنید البته در این مدت مسئولان مربوطه تحقیقات لازم را به عمل می آورند که ازدواج شخص واقعی باشد: در صورت صوری بودن ازدواج  اقامت دائم به فرد تعلق نمی گیرند. در چند سال اخیر این روش با استقبال زیادی روبرو شده است: اتباع خارجی از طریق ازدواج با تبعه ترک میتوانند طی مدت سه سال باتوجه به شروط تعیین شده تابعیت ترکیه را بگیرند.

اقامت موقت یا کوتاه مدت
این نوع از اقامت در ترکیه درواقع اجازه اقامتی است که به مدت محدود به شخص در ترکیه را می دهد. و در ماده ۳۱ الی ۳۳ قانون اتباع خارجی و حفاظت بین المللی مقررات اجاره اقامت ترکیه بصورت کوتاه مدت تنظیم گردیده است.

انواع اقامت موقت 
1- اتباع خارجی بمنظور تحقیقات علمی
2- اتباع خارجی که اموال غیرمنقول در ترکیه دارند.
3- اتباع  که ارتباط تجاری با ترکیه دارند و یا در ترکیه شغل آفرینی میکنند.
4- اتباع خارجی که قصد شرکت در برنامه آموزشی ضمن خدمت را دارند.
5- اتباع خارجی که با اهداف آموزشی در چارچوب برنامه تبادل دانشجو و یا تفاهم نامه هایی که ترکیه یک طرف آن می باشد و موارد مشابه به کشور آمده اند.
6- اتباع خارجی که با هدف گردشگری در ترکیه اقامت خواهند داشت.
7- اتباع خارجی که در ترکیه درمان خواهند گردید به شرط آنکه فاقد هریک از بیماریهایی که برای سلامت عمومی تهدید به شمار می آید باشند.
8- اتباع خارجی که باید بر اساس درخواست و تصمیم مقامات قضایی و یا اداری اقامت ترکیه را داشته باشند.
9- اتباع خارجی که شروط لازم برای اجاره اقامت خانوادگی را از دست داده و اقامت آنها به اقامت کوتاه مدت تبدیل خواهد گردید.
10- اتباع خارجی که قصد شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی را دارند.
11- اتباع خارجی که به واسطه نهادهای دولتی قصد آموزش تحقیق کارآموزی و شرکت در دوره های آموزشی در ترکیه را دارند.
12- اتباع خارجی که ظرف شش ماه از تاریخ فارغ التحصیلی خود از آموزش عالی دوباره به ترکیه مراجعه نموده اند.
13- افرادی که قصد کار در ترکیه را ندارند اما در قالب و مقدار تعیین شده از سوی هیئت وزرا قصد سرمایه گذاری دارند و همسر خارجی وی و همچنین فرزند خود وی و یا فرزند همسر وی که زیر هجده سال بوده و نیاز به مراقبت دارد.
14- اتباع خارجی شهروند جمهوری ترک قبرس شمالی

اقامت دانشجویی درترکیه

چه افرادی میتوانند اقدام به دریاف اقامت دانشجویی درترکیه کنند؟
1- فردی که اقامت خانوادگی ندارد و میخواهد در مقاطع  ابتدایی و متوسطه تحصیل کند.
2- فردی که در کشور ترکیه در موسسه آموزش عالی در مقطع فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس، دکتری، تخصص پزشکی (TUS) ، تخصص دندان پزشکی (DUS) قصد تحصیل دارد.
(افرادی که اقامت دانشجویی دارند، فقط برای همسر و فرزندان خود میتوانند از این طریق اقامت بگیرند)

اقامت دانشجویی چند ساله است؟
اگر مدت تحصیلی کمتر از یک سال باشد، مدت اقامت بیشتر از یک سال نخواهد بود و در غیر این صورت به مدت طول تحصیل اقامت دانشجویی باید تمدید شود.

شرایط اقدام برای اقامت دانشجویی چیست؟

- تعیین محل زندگی در ترکیه و تحویل دادن اطلاعات مربوط به آدرس به اداره مهاجرت
- بیمه ی سلامت دولتی و یا خصوصی
- اطلاعات مورد نیاز دانشجویی

اجازه ی کار برای دانشجویان خارجی در ترکیه 
دانشجویانی که در مقطع فوق دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکتری در حال تحصیل هستند میتوانند با ثبت اجازه ی کار در ترکیه مشغول بکار شوند ولیکن برای مقاطع فوق دیپلم و لیسانس میتوانند بعد از یک سال به گرفتن اجازه ی کار اقدام نمایند.

اقامت خانوادگی 
افرادی که دارای یکی از انواع اقامت ها هستند میتوانند برای همسر خود، فرزند خود و یا فرزند همسر خود (کوچکتر از ۱۸سال) اقامت بگیرند و فرزندان میتوانند بدون نیاز به اقامت دانشجویی و با استفاده از اقامت خانوادگی در مدارس ترکیه تحصیل کنند.

اقامت بلند مدت (دائم)
اتباع خارجی که در ترکیه برای مدت حداقل ۸ سال بدون وقفه بااجازه اقامت : سکونت داشته اند و یا دارای شروط تعیین شده از سوی سازمان سیاست های مهاجرتی باشند با تایید وزارت خانه مقدور است که از سوی استانداری ها برای آنها اجازه ی اقامت بلند مدت صادر گردد.
برای پناهجویان عادی پناه جویان مشروط و دارندگان وضعیت حفاظت ثانوی اجازه اقامت بشر دوستانه و حفاظت موقت اما حق مراجعه جهت اجازه اقامت بلند مدت تعیین نگردیده است​​​​​​​.

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش

سبد خرید