پهناورترین کشور جهان در شمال اوراسیا که نام رسمی آن فدراسیون روسیه است؛ با مساحت 400‚075‚17 کیلومتر مربعی که به دلیل قرارگرفتن در عرض های بالای جغرافیایی، بیشتر مناطق آن سردسیر محسوب می شوند. زبان رسمی مردم این کشور روسی است اما از آنجا که ساکنان روسیه را اقوام مختلفی چون تاتارها، اوکراینی ها، چواش ها، باشقیرها، چچنی ها، بلاروس ها، قزاق ها، تالش ها و...  تشکیل می دهند، میتوان بیش از 30 زبان رسمی دیگر را نیز در این کشور مشاهده نمود. دین اغلب مردم مسیحی(47درصد) است و 7درصد مسلمان، 13درصد بی دین، 9درصد ادیان دیگر و مابقی نامشخص است. پایتخت آن، مسکو، 2561 کیلومتر مربع مساحت دارد و جمعیتی در حدود 000‚421‚16 میلیون نفر را در خود جای داده است. مسکو دارای 4 فرودگاه بین المللی و 9 ایستگاه راه آهن است و متروی آن 87 سال پیش یعنی در سال 1935 میلادی (مصادف با 1314 - 1313 خورشیدی) به بهره برداری رسید.

معرفی کشور روسیه

مهم ترین شهرهای روسیه

مسکو
​​​​​پایتخت و پرجمعیت ترین شهر روسیه که بیش از 16 میلیون نفر را دل خود جای داده است.  نام مسکو برگرفته از نام رود موسکوا  و به معنی شهری است که در کنار رود قرار دارد. مسکو زمستان هایی سرد و طولانی دارد و تابستان هایی معتدل و شرجی.

سن پترزبورگ
​​​​​​​پتربورگ، پتروگراد، لنینگراد یا همان سنت پتزربورگ امروزی که حدود 320 سال پیش (در سال 1703 میلادی یا 1081 خورشیدی) با نظارت و به دستور پترکبیر احداث شد و از همان زمان تا سال 1918 میلادی (1296 خورشیدی) پایتخت روسیه بود. سن پترزبورگ دومین شهر بزرگ روسیه پس از مسکو است که بیش از 5 میلیون نفر جمعیت دارد. تابستان های معتدل و زمستان های طولانی ازمشخصه های این شهر بزرگ است.

نووسیبیرسک
این شهر که درسال 1893 میلادی (1271 خورشیدی) یعین حدود 130 سال پیش پایه گذاری شده است سومین شهر پرجمعیت روسیه پس از مسکو و سن پترزبورگ است که بیش از 1.5 میلیون نفر جمعیت دارد و در جنوب شرقی دشت سیبری غربی واقع شده است.  

یکاترینبورگ
از شهرهای مهم روسیه و مرکز استان سوردلوفسک و پایتخت منطقه اورال است و جمیعت آن بیش از 1.3 میلیون نفر است. یکاترینبورگ اولین شهر روسیه بود که صنعتی شد. وجود بیش از 1700 ورزشگاه در این شهر به روشنی گویای طلایه داری آن در زمینه های ورزشی است. ظاهرا قرار است در سال 2023  یکاترینبورگ میزبان رویداد بین المللی ورزشی  World Summer Universiade باشد.

نیژنی نووگورود یا همان هالیوود روسیه
نیژنی نووگرود که نام سابق آن گورکی است، در 460 کیلومتری مسکو قرار دارد. شهر ادبیات، موسیقی و جنگ! شهری که ماکسیم کورگی کودکی خود را درآن گذراند و شهری که در بازه ای از جنگ جهانی دوم مهم ترین تولیدکننده تجهیزات جنگی بود و آنچنان که از روایات برمی آید، اولین تانک اتحاد جماهیر شوروی را ساخت. کاخ کرملین که در آغاز قرن شانزدهم به عنوان قلعه نظامی در آن ساخته شد، از جاذبه های گردشگری این شهر است.

کازان
کازان که قازان و غازن هم گفته می شود، پایتخت تاتارستان(از جمهوری های روسیه) است و یکی از بزرگترین مراکز آموزشی، علمی سیاسی، فرهنگی و...است و بیش از 1 میلیون نفر جمعیت دارد. این شهر در قسمت شرقی روسیه اروپایی  و در 797 کیلومتری مسکو قرار گرفته و آب و هوایی گرم و معتدل دارد. کازان سومین شهر بزرگ علمی روسیه پس از مسکو و سنت پترزبورگ است. ​​​​​​​

سامارا
این شهر در جنوب شرقی روسیه و در بخش اروپایی آن واقع شده اس؛ یکی از شهرهای بزرگ صنعتی روسیه است و بیش از 1میلیون نفر جمعیت دارد. در قسمت جنوب شرقی روسیه اروپایی و مرکز استان سامارا ست. تابستان های سامارا گرم و مرطوب و زمستان های آن سرد و برفی است. ​​​​​​​

اومسک
مرکز استان اُمسک در جنوب غربی سیبری است و با مسکو 2700 کیلومتر فاصله دارد و جمعیت آن بالای 1 میلیون نفر است. دارای آب و هوای مرطوب قاره ای است اما در فصل های مختلف سال نوسانات زیادی پیدا می کند. به طور متوسط میانگین آب و هوای روزانه امسک 20 درجه سانتی گراد است. ​​​​​​​

چلیابینسک
مرکز اداری استان چلیابینسک و یکی از شش شهر مهم آن است که در مرکز روسیه قرار دارد. مساحت آن 530 کیلومترمربع است و بیش از 1میلیون نفر جمعیت دارد. ​​​​​​​

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش