SAT Scholastic Aptitude Test

واژه SAT که برگرفته ازسه حرف اول واژه های بالاست، به معنی " آزمون استعداد تحصیلی" است که از داوطلبان ورود به دانشگاه درمقطع لیسانس گرفته می شود و هدف آن سنجش سواد، مهارت های عددی و نوشتاری، توانایی حل مساله و تجزیه و تحلیل مسئله است که می بایست در طول دوره تحصیل خود در مدرسه آنها را به دست می آورند؛ مهارت هایی که برای موفقیت در دانشگاه به آنها نیازدارند. افرادی که خواهان تحصیل دردانشگاه های ایالات متحده آمریکا هستند، می بایست دراین آزمون شرکت نموده و حد نصاب لازم را به دست آورند. همچنین، یکی از شروط لازم برای ورود و تحصیل در  دانشگاه های انگلیسی زبان ترکیه موفقیت دراین آزمون است. برای مثال برای ورود به دانشگاه های معتبری چون دانشگاه حاجت تپه، دانشگاه بغازیچی، دانشگاه خاورمیانه و دانشگاه فنی استانبول در مقطع لیسانس، باید مدرک قبولی در آزمون SAT ترکیه را داشته باشند. البته بجز ترکیه، این آزمون در کشورهای دیگری مثل انگلستان، نروژ، کانادا، آمریکا، استرالیا و ... نیز برگزار می شود.  
 
آزمون SAT از 4 بخش تشکیل شده است
1.  بخش درک مطلب
2. بخش نوشتاری و زبان و درک مطلب
3. بخش ریاضی ( با امکان استفاده از ماشین حساب)
4. و ریاضی ( بدون امکان استفاده از ماشین حساب)

 
شرکت کننده می تواند بنا به میل خود و به صورت اختیاری در آزمون  SATاقدام به "نگارش متن " نماید که در آن صورت، آزمون SAT، پنج بخشی خواهد شد.
مدت زمان لازم برای پاسخ دهی به قسمت های دارای نمره اثرگذار سه ساعت خواهد بود و در صورتی  که فرد تمایل به شرکت در بخش "نگارش متن" را نیزداشته باشد، زمان آزمون به سه ساعت و پنجاه دقیقه افزایش خواهد یافت.البته برخی از افرادی که در قسمت "نگارش متن" شرکت نمی کنند نیز، ممکن است آزمون پنج بخشی داشته باشند که هدف از این کار، تا اندازه ای، محک زدن سوالاتی هستند که ممکن است در آینده در آزمون های SAT طراحی شوند. (این سوالات و نتایج آنها هیچ تاثیری در نتیجه نهایی آزمون نخواهند داشت).
 
 بخش درک مطلب
این قسمت حاوی ۵۲ سوال است که برای پاسخ به آنها ۶۵ دقیقه وقت درنظر گرفته شده است. تمامی سوالات چهارگزینه ای بوده و بر مبنای متن داده شده، طراحی شده اند. ممکن است در برخی متون از جدول، نمودار، و یا چارت هم استفاده شود ولی برای پاسخ به سوالات این بخش نیازی به دانش خاص ریاضی ندارید. در این قسمت پنج متن وجود دارد ( که ممکن است یک یا دو متن از پنج متن به صورت دومتن کوچکتر ارائه شوند) و به ازاء هر متن یا دو متن کوچکتر، ۱۰ تا ۱۱ سوال طرح شود.
متون این قسمت برگرفته از رشته های اصلی ای چون: تاریخ، مطالعات اجتماعی و علوم هستند. موضات درک مطلب در آزمون SAT همیشه چنین ترکیبی دارد: یک متن مربوط به ادبیات ایالات متحده و یا ادبیات جهان است؛ یک متن  که یا برگرفته از قانون اساسی ایالات متحده است یا درباره آن است؛ یک متن به اقتصاد، روان شناسی، جامعه شناسی و یا دیگر علوم اجتماعی مربوط می شود و دو متن باقی مانده دیگر که متون علمی هستند. پاسخ سوالات را ]به وضوح[ میتوان در متن یافت و یا با توجه به موضوع ان به پاسخ صحیح پی برد.
 
بخش آزمون نوشتاری و زبان  
این قسمت دارای ۴۴ سوال چهار گزینه ای است و مدت پاسخگویی به آن ۳۵ دقیقه است. درست مانند آنچه که در قسمت درک مطلب مطرح شد، این بخش نیز شامل متن هایی است که ممکن است در آنها چارت، نمودار و جدول هم وجود داشته باشد. ممکن است از شما خواسته شود تا اصلاحاتی را در متن انجام دهید و یا پیشنهاداتی برای بهبود متن ارائه دهید. متن های انتخاب شده برای این قسمت از آزمون بسیار متنوع بوده و از بحث های موضوعی گرفته تا روایت های غیرداستانی (علمی و واقعی) را در بر می گیرد. هدف از این بخش سنجش مهارت فرد در افزایش شفاف سازی بحث، افزایش قدرت انتخاب واژه، افزایش قدرت تجزیه و تحلیل موضاعات در زمینه های علمی و اجتماعی، تغییر ساختار واژه یا جمله به منظور افزایش کیفیت ساختاری و اثرگذاری متن ، اصلاح و یا بهبود ساختار جملات، کاربرد واژگان و رعایت علائم سجاوندی است.
 
بخش ریاضی
 همان طور که پیشتر نیز به این موضوع اشاره کردیم، بخش آزمون ریاضی دو قسمت دارد و حاوی سوالات ریاضی، هندسه، مثلثات، جبر، آمار و احتمال بوده و مستلزم استفاده از فرمول‌های ریاضی است. اما این بخش ها کدامند؟
1- بخشی که در آن مجاز به استفاده از ماشین حساب هستید و 38 سوال دارد که می بایست طی 55 دقیقه به آنها  پاسخ دهید و
2- بخشی که در آن مجاز به استفاده از ماشین حساب نیستید!؛ بخشی متشکل از 20 سوال با 25 دقیقه زمان پاسخگویی.
 روی هم رفته، شما می بایست طی ۸۰  دقیقه به ۵۸ سوال مطرح شده در این بخش پاسخ دهید. از این ۵۸ سوال، ۴۵ سوال تستی و چهارگزینه ای هستند و شما از میان گزینه های داده شده پاسخ درست را پیدا می کنید؛ برای ۱۳ سوال باقیمانده باید پس از حل مساله، پاسخ به دست آمده را مانند آنچه در تصویر زیر می بینید، در پاسخنامه مشخص کنید.
 
ماشین حساب های مجاز در آزمونSAT
ماشین حساب های علمی و بیشتر ماشین حساب های گرافیکی اعم از ماشین حساب های سیستم جبر کامپیوتری وماشین حساب هایی که بتوان چهار عمل اصلی را با آنها انجام داد، در آن بخش از آزمون که استفاده از ماشین حساب را مجاز دانسته، قابل استفاده هستند. البته باید گفت بهتر است از ماشین حساب استفاده نکنید. استفاده از موبایل، ماشین حساب های گوشی های هوشمند، ماشین حساب های مجهز به صفحه کلید کوارتی، لپ تاپ، و سایر کامپیوترهای قابل حمل و همینطور ماشین حساب هایی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند، ممنوع است.
 
دفعات برگزاری آزمون SAT
 این آزمون در ایالات متحده ۷ بار در سال و در ماه های آگوست، اکتبر، نوامبر، دسامبر، مارس، می و ژوئن برگزار می شود و برای دانش آموزان بین المللی، ۴ بار در سال و در ماه های اکتبر، دسامبر، مارس و می.
به طور معمول این آزمون در اولین شنبه ماه های اکتبر، نوامبر، دسامبر، می و ژوئن برگزار می شود. برای شرکت در آزمون، متقاضیان می بایست دست کم ۳ هفته پیش از برگزاری آزمون در آن ثبت نام نمایند و یا از طریق پست درخواست خود را مطرح کنند. از آنجایی که این آزمون در ایران برگزار نمی گردد، داوطلبان می بایست به محل برگزاری آزمون درکشورهای دیگری چون آذربایجان، امارات، ترکیه و .... مراجعه نمایند. به نظر می رسد که برای داوطلبان ایرانی، حضور در حوزه های امتحانی کشورهایی چون آذربایجان و ترکیه منطقی تر باشد.  
 
اعلام نتایج آزمون
نتایج آزمون تقریبا ۲  تا ۳ هفته پس از برگزاری اعلام خواهد شد. علاوه بر آن، سوالات آزمون، پاسخ نامه داوطلب، کلید آزمون و سطح سختی و یا سادگی هر سوال نیز در اختیار وی قرار می گیرد.
 
نمره آزمون
قسمت‌های درک مطلب و ریاضی نمره ای  بین ۲۰۰ الی ۸۰۰ دارند. با این حساب، نمره‌ی نهایی هر شرکت کننده بین ۴۰۰ تا ۱۶۰۰ خواهد بود. نمره قسمت نگارش متن جداگانه محاسبه شده و امتیازی بین ۱ تا ۶ دارد. حد نصاب نمره لازم برای هر بخش به تفکیک از این قرارند:
بخش ریاضی: ۵۱۳ امتیاز
بخش درک مطلب و : ۴۹۷ امتیاز و
بخش جستارنویسی: ۱تا ۶ امتیاز(بخش اختیاری آزمون)

اعتبار آزمون
اعتبار این آزمون 5 ساله است مگر آنکه تغییری در معیار(ها) روی دهد.
 
 
نحوه‌ی ثبت نام درآزمون SAT ترکیه
برای ثبت نام در این آزمون می‌توانید از طریق آکادمی بین المللی تهران انکارا و یا از طریق پست اقدام نمایید اما ارجح آن است که این کار را به همکاران ما در این اکادمی بسپارید.

داوطلبانی که دارای شرایط زیرمی باشند، باید به صورت پستی اقدام به ثبت نام نمایند:
کسانی که هزینه‌ی امتحان را به صورت نقدی پرداخت می‌کنند.
کسانی که کمتر از 13 سال سن دارند.  
کسانی که موفق به بارگذاری عکس خود در بخش ثبت نام اینترنتی نمی‌شوند.
کسانی که ثبت نام خود را از طریق  نمایندگی‌های بین المللی آزمون SAT انجام می دهند.
کسانی که برای اولین بار تقاضای شرکت در آزمون روز یکشنبه را دارند ( داوطلبانی که نمی توانند در آزمون روز شنبه شرکت نمایند).
کسانی که می‌خواهند محل برگزاری آزمون نزدیک به محل زندگی‌شان باشد.
 
مراکز برگزاری آزمون SAT در کشور ترکیه
ANKARA, TURKEY 
ISTANBUL
IZMIR
TARSUS

حوزه های امتحانی در ترکیه​​​​​​​

تماس جهت مشاوره
نام حوزهآدرس
ABDULLAH GUL UNIVERSITYSumer Campus, Kayseri, Turkey
ANKARA ATATURK LISESIKorkut Reis Mahallesi, Ankara, Turkey
ATILIM UNIVERSITESIKizilcasar Mahallesi.atilim Caddesi, Ankara, Turkey
BILKENT ERZURUM LABORATORY SCHBilkent Kampus Ihsan Dogramaci Blvd., Erzurum, Turkey
BILKENT LABORATORY + INTL SCHIdv Ankara Ozel Bilkent Laboratuvar, Ankara,turkey, Turkey
ENKA SCHOOLSEnka High School - Sadi Gulcelik, Istanbul, Turkey
EYUBOGLU SCHOOLSDr. Rustem Eyuboglu Sokak, Istanbul, Turkey
FMV ERENKOY ISIK HIGH SCHOOLSinan Ercan Cad No 17 Erenkoy, Istanbul, Turkey
HISAR SCHOOLIstanbul Caddesi No:4, Gokturk, Istanbul, Turkey
INTERNATIONAL GATEWAY ACADEMYKaraagac Mah, Kahraman Cadde 27/1, Istanbul, Turkey
OZEL EGE LISESISokak No:4 Bonova, Izmir, Turkey
OZEL OGUZHAN OZKAYA ANADOLU LISESIYelki Mh. 2540 Sk. No: 4 Guzelbahce, Izmir, Turkey
OZEL OGUZKAAN KOLEJIBasari Sok. No: 2 Incirli Bakirkoy, Istanbul, Turkey
PRIVATE NAKKASTEPE BAHCESEHIRAntunizade Mahallesi Oymaci Sok., Istanbul, Turkey
SAFIR INTERNATIONAL SCHOOLBaglar Mahallesi, No: 80 Gunesli, Bagcilar, Istanbul, Turkey
ST GEORG AUSTRIAN COLLEGEKart Cinar Sokak No. 2, Istanbul, Turkey
TECHNOLOGY AND HUMANITY COLL (TINK)Osmangazi Mahallesi Battalgazi Cd., Istanbul, Turkey
TED ANKARA KOLEJI HSYumrubel Mevkii Taspinar Koyu 2800, Ankara, Turkey
TED BURSA COLLYuzyil Cad Mursel Koyu, Bursa, Turkey21
TEVITOL- TEV INANC HIGH SCHOOLMuallimkoy Mevki Pk 125, Kocaeli, Turkey
THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTEInonu Caddesi No. 476, Goztepe, Izmir, Turkey
THE AMERICAN COLLEGIATE INSTITUTEOrganize Sanayi Bolgesi 2. Kisim, Tokat, Turkey

مدارک لازم برای ثبت نام درآزمون
1.  پاسپورت
2. تاریخ فارغ التحصیلی دبیرستان
3. یک قطعه عکس

 مدارک شناسایی لازم جهت ورود به جلسه‌ی آزمون
- کارت شناسایی عکس دار یا کارت دانش آموزی معتبری که به تایید دولت و مدرسه‌ای که به تازگی در آن تحصیل کرده‌اید، رسیده باشد.
- ترجمه انگلیسی مدارک
-  همراه داشتن اصل مدارک (کپی مدارک پذیرفته نخواهد شد)

هزینه آزمون
هزینه‌ی شرکت در آزمون برای داوطلبان آمریکایی ۵۲ دلار است. داوطلبانی که تمایل به شرکت در آزمون بخش نگارش متن را دارند باید مبلغ ۶۸ دلار دیگر نیز پرداخت نمایند. هزینه آزمون برای داوطلبان ایرانی ۴۷  دلار است.  از آنجا که این هزینه‌ برای داوطلبان بین المللی متفاوت است، برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

https://collegereadiness.collegeboard.org/sat/register/intenational/fees

فرم ثبت نام

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

ثبت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره همراه یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش